Alexa’daki açık !

Alexa’ya bildirmeme rağmen ciddiye alınmadı, Alexa milyon dolarlık firma oluşunun yanında, web sitelerinin kaç sitede bulunduğu kontrol eden bir yapısı olan bir popülerite aracı. Bizlerde bu kaç sitede bulundu durumunu bu açık nedeniyle istediğimiz kadar arttırabiliyoruz.

Adım adım ne yaptığımı anlatayım,

öncelikle alexa’nın minik paketinden satın aldım, çünkü sitemin hız bilgisini doğru şekilde almasını istiyordum. Alexa’nın verdiği takip kodunu siteme ekledim, bununla birlikte Google Analytics koduda sitemde bulunuyordu.

Sonrasında herhangi bir siteye girip, Chrome Developer Tools’u açıp sayfadaki bir kaç bağlantıyı kendi siteme yönlendirdim. Ardından bağlantılara tıkladığım da Google Analytics’te trafik kaynağı olarak o sitenin göründüğünü gördüm. Bu Google tarafında pek önemli değildi çünkü Google botu sitelerdeki linkleri zaten gerçek haliyle kaydediyordu ancak Alexa’a da bunun olmadığını düşündüm çünkü alexa kullanıcıların trafik bilgilerine göre işlem yapıyor.

Sonrasında popüler sitelerden birinde bunu deneyip Alexa’daki “bulunan siteler” kısmında o sitenin eklendiğini görünce başladım denemeye ve şuan aşağıda gördüğünüz gibi milyar dolarlık sitelerde benim sitemin bağlantısı varmış gibi alexa gösteriyor.

Post Author: Uğur KAZDAL